یبوست

دفعات اجابت مزاج در کودکان بسیار متغیر است، وضعیتی که در یک کودک طبیعی تلقی می گردد در کودک دیگر ممکن است علامت یبوست باشد، بنابراین درمورد تعداد اجابت مزاج در هفته نمی توان عدد ثابتی را بعنوان تعریف یبوست به دست داد. اما برای راحتی برخورد، اجابت مزاج کمتر از سه تا چهار روز یک بار، به شرطی که با مدفوع سفت و سختی در دفع همراه باشد را می توان یک تعریف کلی برای یبوست در نظر گرفت.

شایعترین علت آن در اطفال یبوست عملکردی است، به این معنی که علت مشخصی برای یبوست طی بررسی ها پیدا نمی شود، بنابراین در کودکی که از سایر جهات سالم است و سابقه ی نسبتا طولانی یبوست می دهد، هیچگاه در قدم اول سراغ آزمایش یا تصویربرداری نمی رویم.

قدم اول برای این موارد اصلاح وضعیت تغذیه ای است، باید فیبر موجود در رژیم غذایی کودک را افزایش داد، قدم بعدی استفاده از داروهای ملین است. نکته ی مهم اینجاست که همه یملینها برای استفاده ی طولانی مناسب نیستند و باعث عادت کردن روده و عدم بهبود و عود علایم پس از قطع می شوند.

ملینهایی که بطور مزمن حتی به مدت چندین ماه قابل استفاده هستند عبارتند از: لاکتولوز، ام او ام، پلی اتیلن گلیکول یا پیدرولاکس، و روغن پارافین مایع خوراکی.

برای پیشگیری و یا درمان یبوست پزشکان متخصص کودک طب به صورت شبانه روزی در کنار شما هستند.