تب

به دمای مرکزی بدن بیشتر از 38.3 درجه ی سانتیگراد تب می گویند، این دما نیم درجه بالاتر از دمایی است که از زیر بغل اطفال اندازه گیری می شود. شرط دوم برای تب مدت آن است، دمای مذکور حداقل یک ساعت باید وجود داشته باشد تا لفظ تب به آن اطلاق شود

نکته ی قابل تامل اینجاست که تب درواقع یک مکانیسم دفاعی بدن برای مقابله با بیماریهای عفونی است، تب فعالیت میکروبها را کم می کند و سیستم ایمنی کودک را تقویت می نماید، با این حال چون تب باعث بی حالی کودک می شود، معمولا تمایل داریم که آن را کنترل کنیم، بنابراین کنترل تب نه بر سیر بیماری موثر است و نه فایده ی قابل توجهی دارد، تنها در دو مورد کنترل تب اهمیت دارد، یکی در مواردی که تب باعث بی حالی شدید کودک می شود و تغذیه و مصرف مایعات را محدود می کند، دوم وقتی کودک سابقه ی تشنج دارد.

معمولترین و بی خطرترین دارو برای کنترل تب استامینوفن است

دوز این دارو برای کودکان درصورت استفاده از شربت نیم سی سی به ازای هر کیلو وزن بدن، درصورت مصرف قطره دو قطره به ازای هر کیلو وزن بدن و در صورت استفاده از شیاف، یک شیاف 125 میلی گرمی بازای هر هشت تا ده کیلو وزن کودک است.

درصورت عدم پاسخ مناسب به استامینوفن و پاشویه، می توان از شربت ایبوپروفن به تناوب با استامینوفن استفاده نمود. دوز شربت ایبوپروفن کمی کمتر نیم سی سی به ازای هر کیلو وزن کودک است.

برای کنترل و پیشگیری از تب ، پزشکان متخصص کودک طب به صورت شبانه روزی در کنار شما هستند.